Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.82 straipsnyje (toliau ir LR CK) yra įtvirtintos butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės teisės. Štai, LR CK 4.82 straipsnio 3 dalyje yra įtvirtinta, kad butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui (statiniui) išlaikyti ir išsaugoti, įstatymuose nustatyta tvarka mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas. Kiekvieną mėnesį daugiabučio namo gyventojai gauna sąskaitas, kuriose yra eilutės „administravimo išlaidos, bendro naudojimo elektra, kaupiamosios lėšos, namo eksploatacinės išlaidos, laiptinės ir teritorijos priežiūra“. Dažnu atveju, gyventojai net nesusimastydami apmoka gautas sąskaitas, nesigilina į tai, ar šias pinigines lėšas renkantys subjektai (namo administratoriai), jas renka teisėtai, ar daugiabutį namą administruojanti įmonė yra teisėtai išrinkta, neatsižvelgia į suteiktų paslaugų kokybę bei į tai ar įvykus name avarijai gautų pagalbą. Tikėtina, kad ne.
Vis dažniau iš gyventojų girdime, kad jie yra nepatenkinti daugiabutį namą administruojančių įmonių paslaugomis, jų išrašomos sąskaitos yra didžiulės, o dažnai net nematyti atliktų darbų ar suteiktų paslaugų. Dažnai pasitaiko atvejų, kai darbai atliekami neatsižvelgiant į oro sąlygas, sezoniškumą, kas galimai įtakoja tokių darbų atlikimo kokybę. Daugiabučius namus administruojančios įmonės, kartais gali jaustis nebaudžiamos ir išrašyti sąskaitas, nors paslaugos ir nebuvo suteiktos ar buvo suteiktos nekokybiškai. Tokį namo administratoriaus elgesį lemia kelios priežastys – pirma, gyventojai, gaudami sąskaitas, nekreipia dėmesio kam moka įmokas (tai yra ar tinkamai ir teisėtai išrinktam subjektui) ir nesigilina į jų turinį. Antra, gyventojai gavę sąskaitas iš daugiabučio namo administratoriaus nenori veltis į ginčus, kadangi sąskaitose nurodytos sumos atrodo ganėtinai nedidelės, todėl jas tiesiog apmoka.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra pasisakęs, kad LR CK 4.83 straipsnio 3 dalyje nustatyta butų ir kitų patalpų savininkų (naudotojų) pareiga bendrojo naudojimo objektus valdyti, tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti. LR CK 4.82 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta bendroji taisyklė, kad bendraturtis privalo proporcingai savo daliai prisidėti prie išlaidų namui, tarp jų – bendrojo naudojimo objektams, išlaikyti, išsaugoti, atnaujinti, būtiniems pagerinimams atlikti. Jei butų ir kitų patalpų savininkai neįsteigia gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos arba nesudaro jungtinės veiklos sutarties, skiriamas bendrojo naudojimo objektų administratorius, o administravimo išlaidas apmoka butų ir kitų patalpų savininkai proporcingai jų daliai bendrojoje dalinėje nuosavybėje. Pažymėtina ir tai, kad LR CK 4.83 straipsnio 4 dalyje yra įtvirtinta išimtis, kur butų ir kitų patalpų savininkas neprivalo mokėti išlaidų, dėl kurių jis nėra davęs sutikimo ir kurios nesusijusios su privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais arba nėra priimta administratoriaus ar butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimo sprendimas.
Taigi, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad kiekvienas buto ir kitų patalpų bendraturtis privalo proporcingai savo daliai prisidėti prie išlaidų bendrojo naudojimo objektams išlaikyti išsaugoti, atnaujinti, būtiniems pagerinimams atlikti, tačiau reikia vertinti ar tos išlaidos priskiriamos prie privalomųjų statinių naudojimo; ar sąskaitas ir pinigines lėšas renkantys subjektai yra teisėtai išrinkti ir turį teisę rinkti lėšas; įsivertinti ar sąskaitose nurodytos sumos yra teisingai paskaičiuotos. Kitais atvejais išlaidas galima atsisakyti mokėti dviem atvejais: 1) kai dėl jų teisės aktų nustatyta tvarka nėra priimto sprendimo ir 2) kai butų ir kitų patalpų savininkas nėra davęs sutikimo dėl šių išlaidų. Pastaruoju atveju būtina dar viena sąlyga – išlaidos turi būti nesusijusios su privalomaisiais statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimais (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys civilinėse bylose Nr. e3K-3-137-684/2017, 3K-3-232-916/2016).