Jūratė Matonienė

Išlaikymo indeksavimas

2022 m. birželio 28 d.

Dažniausiai teismas nustatydamas išlaikymo dydį remiamasi:

  • tėvų gaunamomis pajamomis;
  • turimu turtu;
  • sveiktos būkle;
  • kitų išlaikomų vaikų skaičiumi ir kt.

Paprastai priimant sprendimą dėl aišlaikymo dydžio vadovaujamasi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pateikta rekomendacija, kad minimalus išlaikymo dydis vienam vaikui, gaunamas iš abiejų tėvų, turėtų prilygti minimaliai mėnesinei algai (MMA). 2022 m. MMA „į rankas“ siekia 533 Eur, taigi už kiekvieną vaiką kiekvienas iš tėvų turi mokėti po 267 Eur (533 Eur / 2).

Jei vaikas turi specialiųjų poreikių (pavyzdžiui, vartoja nekompensuojamuosius vaistus, vaikui reikia brangių procedūrų ir panašiais atvejais), galima prašyti didesnės sumos jo išlaikymui.

Pakitus vaiko poreikiams ar išlaikymą  mokančio tėvo turtinei padėčiai galima kreiptis į teismą prašant vaiko išlaikymo sumą padidinti arba sumažinti.

Priteistų periodinių išmokų mokėtojas nėra laisvas pasirinkti, ar mokėti tik priteistas sumas, ar jas indeksuoti. Išmokas privalu indeksuoti ir tai visai nepriklauso nuo mokėtojo noro ar nenoro. Juo labiau, tai nėra vaikus auginančių motinų užgaida ar kaprizas, nors kai kurie tėčiai, deja, moterų prašymus taikyti indeksavimą traktuoja būtent taip. Jeigu išmokos neindeksuojamos, kaupiasi išlaikymo išmokų skola.

Kaip nurodoma Vyriausybės nutarime, skolininkas, mokantis periodines išmokas savo noru, privalo jas indeksuoti pats. Jeigu teismo sprendimą dėl išlaikymo ar žalos atlyginimo periodinėmis išmokomis vykdo antstolis, tai periodines išmokas indeksuoja antstolis. Kai priteistas išlaikymas ar atlyginama žala išieškoma darant išskaitas iš skolininko darbo užmokesčio ar kitų jam prilygintų pajamų, indeksavimą privalo atlikti išskaitas darantis asmuo. Kaip indeksuoti? Periodinės išmokos indeksuojamos atsižvelgiant į praėjusių metų gruodžio mėnesio, palyginti su ankstesnių metų gruodžio mėnesiu, vartotojų kainų indeksą (VKI), kurį apskaičiuoja ir skelbia Lietuvos statistikos departamentas (https://osp.stat.gov.lt/kainu-indeksai-pokyciai-ir-kainos). Periodinės išmokos indeksuojamos, kai VKI lygus 101 arba didesnis.

Pavyzdžiui, jei 2018 m. liepą buvo priteistos 200 eurų išlaikymo išmokos, tai jas privalu pradėti indeksuoti nuo 2019 m. vasario 1 dienos, taikant 2018 m. apskaičiuotą VKI: 200€ x 101,9 : 100 = 204€; 204€; x 102,7 :100 = 210€; 210€ x 110,6 : 100 = 232€. (2021 m. mokėtinų periodinių išmokų neindeksuojame, kadangi tiems metams apskaičiuotas VKI (100,2) nesiekė 101).

Periodinėmis išmokomis priteistos išlaikymo sumos yra indeksuojamos siekiant alimentų gavėjus dalinai ar visiškai apsaugoti nuo infliacijos. Paprastai indeksuojamos tos išmokos, kurios nebuvo peržiūrėtos ir perskaičiuotos per pastaruosius 1-erius metus. Indeksavimas dažniausiai atliekamas nuo einamųjų metų vasario mėn.

Alimentų indeksavimu dažniausiai tenka rūpintis patiems alimentų mokėtojams: teisės aktuose numatyta, kad išmokas indeksuoja jas pervedantis asmuo. Tačiau praktikoje tokie atvejai reti. Taip pat išmokas gali indeksuoti ir antstolis, jeigu išmokos iš nemokaus tėvo yra išieškomos.

Ką daryti, jeigu neteikia išlaikymo vaikui?

Jeigu vaiko tėvas nemoka išlaikymo, reikėtų nedelsti ir kreiptis į teisininkus, kad išlaikymas būtų priteistas. Geriausia nedelsti, ypač jei išlaikymo nemokantis asmuo turi ir kitų skolų, nes pradėjus išieškojimo procesą didžioji dalis išieškoto turto gali būti skirta kitoms skoloms padengti, o vaiko išlaikymui gauta suma – neproporcingai maža.

Jeigu skolininkas nevykdo pareigos indeksuoti periodines išmokas, patartina pasinaudoti antstolių pagalba. Pirmiausia iš teismo, kuris yra priteisęs išlaikymą ar žalos atlyginimą periodinėmis išmokomis, reikėtų gauti vykdomąjį raštą. Jei vykdomąjį raštą teismas išduoda rašytine forma, tai originalus popierinis vykdomasis dokumentas (ne kopija) dėl piniginių sumų išieškojimo siunčiamas arba pateikiamas Lietuvos antstolių rūmams šiuo adresu: Konstitucijos pr. 15, LT-09319 Vilnius. Vykdomųjų dokumentų pateikimo tvarka detaliai aprašyta ir prašymo bei anketos formos pateikiamos Lietuvos antstolių rūmų interneto svetainėje: www.antstoliurumai.lt/antstoliu-funkcijos. Gautas popierinis vykdomasis dokumentas Lietuvos antstolių rūmuose suskaitmeninamas.

Antstoliui pradėjus išlaikymo išmokų išieškojimą, sumažėja rizika, kad šias išmokas „suvalgys“ kitos skolos tais atvejais, kai išlaikymą mokėti privalantis asmuo skolingas daugeliui kreditorių. Mat reikalavimai išieškoti iš skolininko išlaikymą pagal Civilinio proceso kodekso 754 tenkinami pirmąja eile.

Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.